ZAUSTAVITE LOŠU NAVIKU Domaći sirup protiv pušenja!
Foto: Shutterstock |
Dim cigarete sadrži više od 4.000 hemikalija, uključujući više od 70 kancerogenih i stotine otrovnih. Pušenje je jedan od najčešćih uzroka hronične opstruktivne bolesti pluća.
Uzrokuje oštećenje disajnih puteva i pluća, što dovodi do razvoja ovog stanja. Ipak, oni koji ostave pušenje do 40. godine mogu da produže život za 10 godina, otkriva jedno istraživanje.
Zdrava pluća su ružičasta, dok su pluća pušača braonkastocrna. Osim toga, zdrava pluća imaju više nego dvostruko veći kapacitet, odnosno, mogu da prime mnogo više vazduha, dok pluća pušača deluju slabašno.
1 ŠTA SE DEŠAVA NAKON ŠTO OSTAVITE CIGARETE?
- 20 minuta posle poslednje cigarete krvni pritisak i puls vraćaju se u normalu, a cirkulacija u ekstremitetima se poboljšava i dostavlja u njih krv bogatu kiseonikom.
- 8 sati nakon poslednje cigarete ugljen-monoksid je potpuno eliminisan iz organizma i zamenjen je kiseonikom, koji je ćelijama potreban da bi funkcionisale normalno.
- 24 sata nakon poslednje cigarete rizik od srčanog udara se smanjuje jer se broj otkucaja srca i krvni pritisak vraćaju u normalu.
- 48 sati od poslednje cigarete nervni završeci koji su bili umrtvljeni počinju da se bude i vraćaju vam se čula mirisa i ukusa.
- Od dve nedelje do tri meseca nakon poslednje cigarete cirkulacija nastavlja da se poboljšava i počinjete da dišete lakše. Pluća proizvode manje sluzi i bolje funkcionišu. Sposobnost za učestvovanje u fizičkim aktivnostima se povećava, pošto imate manje problema sa disanjem.
- Od prvog do devetog meseca nakon poslednje cigarete počećete da primećujete da znatno manje kašljete. Zapušenost sinusa se smanjuje, a zamor i teško disanje su skoro neprimetni. Pluća počinju da vam funcionišu skoro jednako dobro kao pre nego što ste počeli da pušite.
- Godinu dana od poslednje cigarete rizik od srčanog napada smanjio se za 50 odsto.
- Između 5. i 15 godine od prestanka pušenja rizik od moždanog udara je isti kao i kod nepušača.
- 10 godina od ostavljanja cigareta rizik od raka pluća znatno se smanjio. Smanjen je i rizik od dobijanja drugih vrsta raka - raka usta, grla, jednjaka, bešike, bubrega i pankreasa. Iako niste pušili 10 godina, rizik od obolevanja od raka pluća i dalje je veći nego kod onih koji nikad nisu pušili.
2 ZAŠTO JE TAKO TEŠKO PRESTATI?
Zašto, i pored svega što znamo o pušenju, i dalje pušimo? Zbog nikotina. Nikotin izaziva zavisnost i glavni je uzrok zbog kojeg smo i počeli da pušimo. Nikotin je organsko jedinjenje koje se nalazi u lišću nekih biljnih vrsta, ali se najviše konzumira putem duvana. Iako nikotin sam po sebi nije kancerogen, posrednim putem onemogućava telo da uništi potencijalne kancerogene ćelije.
Kada pokušamo da ostavimo cigarete, mozak reaguje tako što stvara simptome koji čine da se osećamo loše i tako nas nagoni da konzumiramo nikotin. Za većinu pušača naglo ostavljanje cigareta nije moguće. Proces odvikavanja je težak i neprijatan. Terapija zamene nikotina se pokazala dobrom i pomogla je mnogim ljudima da se reše ove nezdrave navike.
Udahnite umesto dima
Osim što sadrže brojne otrove i hemikalije koji su opasni po život, cigarete odavno više nisu ni u modi, a ako ste ipak zadržali ovu neprijatnu naviku, predlažemo vam da to učinite uz ovaj domaći sirup.
Potrebno je:
- 20 ml ulja kamilice
- 30 g maslinovog ulja
- 30 g kokosovog ulja
- 30 g jojoba ulja (možete ga kupiti u apoteci)
- 5 g origana
- 1/2 grejpa
- 1/2 pomorandže
Priprema:
Najpre iscedite grejp i pomorandžu, potom u taj sok dodajte sve ostale sastojke i mešajte sve dok ne dobijete homogenu smesu. Dobijeni sirup rasporedite u nekoliko malih teglica i dobro ih zatvorite. Teglice bi trebalo da budu dovoljno male da biste mogli da ih stavite u tašnu i nosite sa sobom gde god da idete. Svaki put kada dobijete želju da zapalite cigaretu, jednostavno uzmite malo ovog sirupa i utrljajte ga ispod nosa, tuferom ili paprinom maramicom. Ne zaboravite da pijete bar dva litra tečnosti i jedete dosta svežeg voća i povrća. Takođe, budite odlučni i ne posustajte. Srećno.
Нема коментара