Breaking News

NA IVICI RATA: NATO krenuo na Moskvu i pokušava da preuzme bivše sovjetske države – DEŠAVA SE OVO …



Zemlje članice Organizacije Ugovora o kolektivnoj bezbednosti (CSTO ili ODKB) učestvuju u vežbama NATO češće nego ne. Kako bi Rusija trebalo da reaguje na ovo uzimajući u obzir činjenicu da kolektivna bezbednost podrazumeva kolektivne tajne?
Pre nekoliko dana, Centralna komanda (CentCom) američkih oružanih snaga je objavila pokretanje vojnih vežbi “Regionalna saradnja – 2018“ u vojnoj bazi Edvards u državi Masačusets. Tadžikistan i Kazahstan – članice Organizacije Ugovora o kolektivnoj bezbednosti – učestvuju u ovim manevrima kao posmtrači.




Kao što je napomenuto, posebna pažnja će biti posvećena razvoju stabilizacionih operacija, opracijama za graničnu bezbednost, operacijama za borbu protiv terorizma, kontroli droge i operacijama neproliferacije.

Drugi članovi CSTO-a – Jermenija i Kirgistan – takođe učestvuju u takvim događajima. Belorusija još uvek nije dostigla ovu tačku, ali ima mnogo ponuda od kojih ova zemlja može da bira.

CSTO je analog NATO-u. Za razliku od NATO-a, CSTO nema centralizovanu administraciju, ali članovi organizacije imaju zajedničke sisteme vazdušne odbrane i kolektivne operativne snage. Ilegalna distrigucija klasifikovanih vojnih informacija propisuje krivičnu odgovornost za sve države članice CSTO-a. Postoje tajne koje NATO nikada ne sme saznati. Može li Rusija biti bezbedna s ozbirom na NATO-ovu verovatnu svesnost svega što se dešava unuar CSTO-a?


Aleksej Leonkov, stručnjak za magazin “Arsenal Otadžbine,“ podelio je svoje mišljenje na ovu temu.

“Skoro svi članovi CSTO-a učestvuju u vežbama NATO-a, ali NATO odbija da uđe u kolektivnu saradnju sa CSTO-om. Kakav je to trend?“

“Moskva ne može zabraniti članicama CSTO-a da učestvuju u američkim vežbama, jer su to nezavisne države. Amerikanci se izuzetno trude da insinuiraju to da im veruju. Na primer, oni su pozvali specijaliste Kazahstana u amerčke centre za obuku kako bi im pokazali naprednu vojnu nauku i tehnologiju. Sada se oni udvaraju drugim republikama Centralne Azije, kao što je Jermenija. Ali sve to je kao mišolovka za članice CSTO-a. Ako se one uhvate u ovu zamku, doživeće još jednu Libiju, Irak i Siriju – sve ove zemlje su nekada bile prijatelji sa Amerikancima, pre nego što su ih oni napali i rastrgli.“




“Koje su prednosti CSTO-a nad NATO-om?“

“Realnost poziva na promene unutar CSTO-a, a Rusija već radi u tom pravcu. Nudimo obrazovanje u ruskim vojnim srednjim školama, nudimo sisteme oružja po preferencijalnim cenama.“

“Amerikanci nude svoje prijateljstvo, ali ako im kažete da biste radije bez njih, oni organizuju provokcije u blizini vaših granica. Vi pozivate upomoć, i Amerikanci su tu za vas. Tako oni rade. Zemlje koje progutaju mamac pre ili kasnije završe veoma loše. Ukrajina je sjajan primer za to. Ukrajina je bila veliki prijatelj sa Rusijom. Rusija i Ukrajina su blisko sarađivale, ali su u jednom trenutku Amerikanci odlučili da žele da idu na Zapad. Gde je Ukrajina sada?“


“Šta Rusija može učiniti ako CSTO članica takođe odluči da ode na Zapad?“

“Ruske vazdušne odbrane u zemljama članicama CSTO-a su raspoređene u bazama ruske vojske. Ako imaju sopstvenu vazdušnu odbranu, to bi bilo sovjetsko oružje treće generacije koje se teško može nositi sa modernim izazovima. Ti sistemi su ujedinjeni u jednom CSTO sistemu, ali značajna komponenta ovih snaga je nekoliko jedinica ruskog elektronskog ratovanja. Tokom rata u Iraku, Amerikanci su zaplenili raketni sistem Osa, S-75 i S-125 komplekse u Iraku, i prostudirali ih. Štaviše, oni su istrenirali avoje avione na tim kompleksima, iako bez ikakve koristi. Rusija konstatno razvija svoju vazdušnu odbranu – to je jedan od glavnih prioriteta. Rusija shvata da nepozvani gosti pokušavaju da preuzmu zemlje, sa kojima Rusija pokušava da uspostavi dobrosusedske odnose. Da bi neutralisali te napore, potreban je čitav kompleks mera – to se zove meka sila. Za razliku od Amerikanaca, Rusija svojim susedima daje više stvarnih prednosti. Ona ne daje zajmove sa velikim kamatama, i pruža velika prodajna tržišta za njihove ekonomije u okviru Evroazijske ekonomske unije. Nadamo se da će članice CSTO-a videti da im Rusija nudi transparentniju saradnju i interesantnije projekte.“

Webtribune.rs

Нема коментара

ranktrackr.net