Токсична супстанца змијског отрова разбија протеине који су главни кривац за Алцхајмерову болест, резултати су најновијих истраживања.
Научници већ дуго покушавају да нађу начин да се реше наслага које узрокују ову болест.
Нова студија сада открива да се решење, уствари, све време „мотало око њихових ногу“.
Змијски отров помаже у разбијању амилоидних наслага у мозгу, за које се верује да узрокују деменцију. Молекул у змијском отрову активира ензиме у мозгу који помаже да се елиминише овај токсични протеин, рекли су истраживачи са Универзитета Монаш у Мелбурну.
Ово откриће могло би да води новим терапијама којима би се спречио развој Алцхајмера у ранијој фази и у даљем напредовању.
Верује се да токсични протеин звани амилоид бета игра улогу у појави Алцхајмера. Код здравих особа ензими деградирају или разграђују амилоид бета док се формира, али код пацијената оболелих од Алцхајмера, ти ензими нису у стању да адекватно делују.
Та неспособност узрокује да се токсични протеин акумулира и формира наслаге које изазивају деменцију, а научници траже лек који може да стимулише те ензиме код људи.
Амилоидне наслаге почињу да се акумулирају код људи у раним фазама деменције.
Научници су анализирали отров неколико врста змија и пронашли молекул који може да појача активност два ензима који разграђују наслаге.
Молекул је пронађен у отрову змија у Јужној и Централној Америци, након чега је тим развио синтетичке верзије тог молекула. Тестови су показали да синтетички молекул има исте ефекте као природна верзија.
(вести)
Нема коментара