Breaking News

Topi se najstariji led na Arktiku, koji je zamrznut hiljadama godina: Posledice bi mogle biti katastrofalne



Deo ledenog brega na severnoj obali Grenlanda, poznatiji pod nazivom "poslednja ledena površina", počeo je da se razdvaja prvi put do sada.



Na ovom području Arktika nalazi se najstariji i najgušći led u regionu, koji je, sve do sada, odolevao efektima klimatskih promena.

Dok razbijanje morskog leda u ovom delu Arktika nikada nije bilo dokumentovano u prošlosti, stručnjaci kažu da se to dogodilo čak dva puta ove godine zbog toplih vetrova i vrelih temperatura, prenosi Gardijan.

Vode na severnoj obali Grenlanda nalaze se u jednom od najhladnijih delova Arktika i dugo se pretpostavlja da će bit među poslednjima koji će doživeti efekte topljenja koji su vidljivi u drugim područjima.
Međutim, nakon neuobičajeno toplog februara i visokih temperatura početkom avgusta, izgleda da ovo više ne važi.
Topljenje leda sada je stvorilo najveći jaz od obale koji je ikada zabeležen.
- Skoro sav led na severu Grenlanda je prilično razbijen i mobilan - rekla je Rut Motram sa danskog meteorološkog instituta.
Drugi stručnjaci su na društvenim mrežama rekli za ovaj fenomen da je "zastrašujuć".

Obim ledenog mora na Arktiku sada, a žutim bojom je prikazano koliko je iznosio do 2010. godine Foto: National Snow & Ice Data Center
Led na Arktiku nastavlja da se topi kao rezultat klimatskih promena i to i dalje brine stručnjake.
Stepen morskog leda nastavio je da opada početkom leta, a stručnjaci veruju da će početkom septembra biti najniži u poslednjih 40 godina, otkako se meri.
- Tokom dve nedelje avgusta količina leda opala je na oko 65.000 kvadratnih kilometara dnevno, nešto brže od proseka od 1981. do 2010. godine kada je bio 57.000 kvadratnih kilometara dnevno - ističe Nacionalni centra za podatke o snegu i ledu.

Stepen morskog leda nastavio je da opada početkom leta Foto: National Snow & Ice Data Center
EFEKTI NISKOG NIVOA MORSKOG LEDA
Količina leda na Arktiku počinje da opada oko marta, kada se završava zima.
NASA je nadavno izjavila da je maksimalna količina morskog leda ove godine niska, nakon tri druga rekordno niska merenja napravljena 2015, 2016. i 2017. godine.
Ovo može da dovede do brojnih negativnih efekata na klimu, vremenske prilike, biljni i životinjski svet i autohtone ljudske zajednice.

Najčvršči led počeo je da se razdvaja Foto: pixabay.com
Pored toga, led koji nestaje može da utiče na rute brodova kao i na obalnu eroziju i cirkulaciju okeana.
Obim morksog leda na Arktiku je 15. avgusta iznosio 5,7 miliona kvadratnih kilometara, što je niže od propseka ali i dalje iznad rekordnog minimuma, objašnjavaju stručnjaci.
(Telegraf.rs)

Нема коментара

ranktrackr.net