Настала у касном средњем веку, професија сомелиjер је еволуирала и развијала се заједно са кулинарством и ресторанима, а њихов однос је постао нераскидив и неопходан, доносећи као последицу врхунски гастрономски доживљај.
Сомелијер или вински стјуарт је трениран вински професионалац који ради у врхунским ресторанима који су специјализовани за услуживање вина. Улога је много комплекснија од винског конобара. Задужен је за набавку вина, складиштење и ротацију у винском подруму. Такође су одговорни за развој винске листе и квалитета винске услуге као и обуку ресторанског особља. Радећи са тимом из кухиње они упарују и предлажу вина која иду уз специфичну храну са менија. Улога сомелијера је равна улози шефа кухуње. Сомелијер је задужен за директни контакт са посетиоцима ресторана и има задатак да се стара о укусима посетилаца.
Сомелијери данас нису само продавци, дегустатори и оцењивачи вина, већ у ресторанима и хотелима представљају диригента хармоније брака вина и хране. Мора да процени добро госта и утврди његов укус како га не би повредио или довео у непријатну ситуацију.
Највећу експанзију професија доживљава седамдесетих година двадесетог века захваљујући развоју туризма.
Данас постоји негде око 90.000 професионалних Сомелијера у свету (од чега је 30.000 жена), који поред рада у угоститељским објектима своју улогу имају и у другим комерцијалним структурама: великим дистрибутивним системима, специјализованим продавницама, галеријама вина и друго.
Сомелијер учи госте како треба да дегустирају вино, слагање са храном и остале детаље како би гост научио да ужива у овом божанском пићу.
Први корак код дегустације вина је визуелни. Потом би требало да се заврти вино у чаши и помирише (чаша се држи на сантиметар од носа). Узме се гутљај вина, али се још не гута. Следећи корак је прогутати вино. Сви ови кораци спроводе се под стручним вођством сомелијера и представљају праву атракцију пре свега за млад свет.
– За сомелијера је потребно имати мало талента и волети вино, а највише мукотрпног рада и учења од већ познатих сомелијера, јер овај посао је и уживање – каже Мирослав Радоjчин, председник Српске асоцијације сомелијера. Удружење је основано пре пет година (2003.) и чинила га је мала група људи. Данас има преко 80 чланова и много више пријатеља, сарадника и партнера. Основни циљ Удружења је едукација и ширење винске културе, како онима који желе да се баве овим послом, тако и свим другим уживаоцима и љубитељима вина. Програми нуде више нивоа обуке, интересовања и знања. Поред радионица и предавања у ресторанима и хотелима, обилазесе најбоље винарије у Србији и ван граница наше земље. Полажу се испити и добијају сертификати, а одлази се и на такмичења где се знање процењује и допуњује, а уједно и прате светски трендови.
извор: политика
Нема коментара