Breaking News

Eterično ulje od cimeta, primena i recept

Cimet je biljka čiji je kontinent porekla Azija. Najviše se koristi u Indiji, Brazilu, Madagaskaru itd. Najzastupljenija je u vidu začina, ulja, ali negde i kao lek (kao lek se koristio još u drevnog Egiptu). Prvo što je ljude privuklo je naravno njegov karakterističan i prijatan miris i ukus. Kasnije, kada su otkrivena njegova lekovita svojstva, eterično ulje cimeta je postalo veoma popularno.
Na našim prostorima se koristi vrsta koja potiče iz Kine i čije je ime kasija. Ova vrsta u sebi sadrži 5% kumarina. Kumarin može dosta negativno da utiče na zdravlje čoveka zato što ima hepatotoksično i hemoragijsko delovanje te na taj način može oštetiti jetru i bubrege, ali više o tome ćemo dalje u tekstu.
U svakom slučaju budite oprezni ako često koristite cimet kao začin ili u nekom drugom obliku. Ulje sa druge strane je gotovo potpuno bezopasno i može se slobodno koristiti čak i u malo većim količinama.

Koje su sve blagodeti cimeta ?

Kao što smo ranije spomenuli, cimet ima veoma efikasno antioksidantno dejstvo tako da se često nalazi u sastavu lekova koji se koriste kod infekcija i upala. Neka istraživanja su pokazala da je takođe dobar kod dijabetičara jer smanjuje apetit. Dobar je još i protiv holesterola, odnosno utiče tako što smanjuje nivo lošeg holesterola u krvi (LDL).
Ukoliko se koristi po propisu odgovarajućih dijeta za mršavljenje, ova lekovita biljka može često da igra jednu od glavnih uloga u gubitku kilograma. Kod starijih osoba se može primenjivati protiv artritisa (poželjno je koristiti ga u kombinaciji sa medom). Dakle uspešno uklanja širenje leukemije i kancerogenih stanica u ljudskom organizmu. Poznata je i činjenica da ima efekat i na loš zadah, tako da se nalazi u sastavu mnogih žvakaćih guma.
Eterično ulje od cimeta je namenjeno prvenstveno za masažu, naročito kada su u pitanju antistresne masaže za poboljšanje koncetracije (ovde najveću ulogu ima prijatan miris koji stimulira aktivnost mozga). Još može da se koristi i za razne gljivične tegobe tako što obnavlja kožu.

Na jednostavan način napravite vaše eterično ulje od cimeta

Pre svega ovoga pripremite jednu staklenu teglu, a najbolje bi bilo ukoliko ona ima poklopac sa gumenim okvirom jer tako nece propuštati vazduh unutar tegle. Količinu cimeta sami određujete. Ukoliko volite jači miris možete staviti i 7-8 štapića, mada je neki optimum 5-6.
• Uzmite štapiće cimeta koje ste pripremili, i stavte ih u teglu tako da je popunite.
• Uspite toliko maslinovog ulja kako bi tegla bila potpuno popunjena. (Ukoliko ste alergični na maslinovo ulje, mozete umesto njega koristiti laneno ili susamovo)
• Teglu ostavite na nekom toplijem mestu, tj na sobnoj temperaturi.
• Teglu svaki dan protresite kako bi se cimet sjedinio sa uljem, i to radite narednih 20ak dana.
• Posle par nedelja uzmite neku čistu tkaninu ili krpu, i procedite sadržaj iz tegle jer se ulje već “formiralo“.
• Eterično ulje koje ste upravo dobili, sipajte u bočice i čuvajte ga na hladnijem i suvom mestu.
Ovako pripremljeno ulje će imati odličan miris i ukus. Može se koristiti kao lek za spoljašnju ali i unutrašnju upotrebu. Takođe se neretko viđa i njegova primena u kulinarstvu. Ukoliko priprema prođe kako treba dobićete jedan odličan preparat koji ima antioksidantno dejstvo (sprečava oštećenja ćelije od slobodnih radikala koji mogu dovesti do pojave ozbiljnih oboljenja). Pored ovog ima još i antibiotska, analgetička i afrodizijačka svojstva.
Kada je u pitanju primena u kuhinji, ulje cimeta se može koristiti kao dodatak već gotovim jelima, u kolačima, salatama i slično.

Kako se koristi ulje od cimeta ?

Već dugi niz godina se ovo ulje koristi u orijentalnoj ishrani, jer se zahvaljujući njemu smanjuju gasovi i nadimanja. Isto tako, u oralnoj higijeni se već dugo koristi ali samo kod osoba koje imaju problem sa infekcijama u usnoj duplji, oko zubnog tkiva, ako postoje ranice u ustima ili pak gljivice na jeziku.
Ako imate sličnih problema, onda vam savetujemo da uzmete jednu supenu kašikucimetovog ulja i da to mućkate u ustima tako da budete sigurni da je ulje dospelo do svih delova usne duplje. Ulje nemojte da gutate, već ispljunite nakon ispiranja.
Ako imate problema sa artritisom, onda uzmite manju količinu i utrljavajte na bolno mesto. Ovaj proces treba obavezno ponavljati ujutru i uveče sve dok se bolovi ne neutralizuju. Isti princip može da se primeni i kod upale mišića.

Ulje cimeta ublažava gubitak kose

Cimet može stimulisati protok krvi do folikule dlake, sto je ključno za zdrav rast kose.
• Sipajte pola šolje maslinovog ulja u tavu, i zagrejte je na “laganoj vatri“.
• Posle nekoliko minuta skinite tiganj sa peci i prespite ulje u neku posudu.
• U ovu posudu dodajte 1 kašičicu cimeta, 1 kašičicu meda, i sve dobro ismešajte.
Ovu smešu nanesiti na one delove gde ste primetili da je došlo do proređivanje kose i ostavite je 15ak minuta kako bi koža glave upila nanos. Posle toga operite kosu sa nekim nutralnim šamponom, a ovaj tretman mozete primenjivati jedanput nedeljno.
Ipak pre nego što počnete koristiti ovu kombinaciju posavetujete se sa vašim lekarom. Bez obzira što se radi o potpuno prirodnim sastojcima, i bez obzira što većina ljudi nije alergična na cimet, može se dogoditi da baš kod vas izazove neku vrsu alergije, i da dođe do iritaciju kože glave.

Neželjeni efekti i mere opreza

Nuspojave ove biljke su veoma retki ali ipak postoje. Najčešće, ako dođe do pojave ovakvih efekata, onda su to uglavnom nakon spoljašnjeg nanošenja na kožu (primer kod artritsa). Ta neželjena dejstva mogu biti u obliku dermatitisa, crvenila ili možda i kao alergija (poželjno je uraditi test na alergije kako bi ste bili sigurni pre upotrebe).
Još jedna veoma bitna stvar je to da dijabetičari nikako ne smeju da koriste cimet barem dve nedelje pre hirurške intervencije. Naš savet je da se svakako savetujete sa lekarem ili farmaceutom pre nego što krenete sa primenom.
Ako se koristi u većim količinama u formi začina, onda može doći do pojave crvenila i peckanja oko usta ili na samim usnama.
Kako smo već rekli da je na našim prostorima najzastupljeniji tzv. kasija (koji ima veoma veliki procenat kumarina u svom sastavu), vodite računa o količini unosa jer ova vrsta može da izazove ozbiljne probleme sa jetrom.
Kod zdravih osoba je uglavnom gotovo uvek bezbedno korišćenje ove lekovite biljke u bili kom obliku, bilo da se radi o eteričnom ulju ili o začinu.
Izvor:http://www.svetzacina.com/

Нема коментара

ranktrackr.net