Breaking News

Чуваркућа


Лековита природа – Сок чуваркуће се конзумира у случају бронхитиса, гнојне упале зуба, ува или грла. Садржи многобројне лековите састојке, као што је танин, биљна слуз, смола, калцијумов малат…
Изузетно лековита, отпорна на жегу и хладноћу, чуваркућа (Семпервивум тецторум), најкориснији је украс дворишта и тераса, а требало би да је има свако домаћинство. О њеној вредности говоре записи сачувани још из деветог века, у одредбама Карла Великог, који својим поданицима у руралним срединама налаже да узгајају 72 важне биљке, а да „сваки сељак обавезно треба да има чуваркућу!“.



Да је изузетно витална показује њен латински назив семпервивум, који значи „увек жива“. Препознатљива по дебелим, меснатим листовима пуним воде, ова вишегодишња биљка расте од Марока, до Ирана, на Пиринејском полуострву и Алпима, Карпатима, Кавказу, Турској и Балкану. У народу је позната и као пазикућа, дивље смиље, жедњак.

Бере се од марта до октобра, а ако је у саксијама, онда читаве године. Садржи многобројне лековите састојке, као што је танин, биљна слуз, смола, калцијумов малат, флавоноиди, мравља и јабучна киселина.



У народној медицини користи се због антиупалних и диуретичких својстава. Примењује се у облику сока, облога, масти тинктуре и чаја. Чуваркућа је стари народни лек за болести ува, оштећења бубне опне и губитак слуха. Њен сок раствара вишак церумена (маст у уву) и смањује бол. Да би се постигао жељени ефекат, довољно је из листа у уво укапати два до три милилитра сока, одлежати неколико минута, а затим пустити да сок исцури напоље.

Због антиупалних и антисептичких својстава, представља право решење за опекотине, убоде и уједе. Чуваркућом може да се третира курје око, као и пегице, ране и чиреви, херпес зостер, тврда кожа на табанима. Довољно је место захваћено неком од наведених промена премазати њеним соком или ставити облог од пререзаног листа.

Сок чуваркуће може да се пије или гргољи у случају бронхитиса, гнојне упале зуба, ува или грла. Попијен делује и детоксикацијски па се препоручује након неумереног јела и пића.

Поклоници алтернативне медицине тврде и да цели листови ове биљке у меду лече миоме и цисте на материци. Смеса се прави од 300 грама чуваркуће и 300 грама правог природног меда, по могућству кестеновог. Убрани листови се прво добро оперу, а затим самељу у блендеру или у неком другом апарату. Добијена каша се помеша са медом у стакленој тегли и остави да одстоји седам дана у фрижидеру, уз поновно повремено мешање. Након седам дана лек се узима три пута дневно, по једна супена кашика. Прва кашика узима се ујутру одмах након буђења, друга у току дана између оброка, а трећа пред спавање.

Лечење траје од неколико недеља до неколико месеци, а цисте углавном нестају, тврде народни лекари. Они инсистирају да се терапија све време спроводи у континуитету без прекидања.
Истичу и да је овако спремљена смеса делотворна за чишћење и јачање целокупног организма. Стимулише метаболиазм, поправља варење и побољшава уредност столице. Руски народни лекари тврде да помаже и као лек за јачање срца.

Чуваркућу сматрају једним од најсигурнијих „природних лекова“, без икаквих штетних последица. Без страха и на лице могу да се наносе уздужно расечени листови, јер њихов сок садржи мноштво корисних нутријената који хране и уједно затежу кожу лица. Сок, иначе, одлично хидрира и омекшава грубу или испуцалу кожу лактова, руку и пета.

СОК КАО ТОНИК

За третман коже лица ситно исецкајте једну „главицу“ средње величине чуваркуће и руком исцедите сок. Тако добијен сок нанесите руком или ватицом и оставите да делује сат времена. Већ након прве примене уочавају се видљиве промене, тако што лице постаје затегнутије, али не суво и нееластично. Брзо нестају и евентуална оштећења у виду акни или раница. Овај сок можете да користите свакодневно, а после примене лице оперите млаком водом и ставите неку хидратантну крему.

ЗА МЕНСТРУАЛНЕ ТЕГОБЕ

Чај се користи код обилних менструација, менструалних грчева, дијареје и чирева. Чај се припрема тако што се 10 грама свеже или 12 грама осушене чуваркуће кува 15 минута у четврт литра воде. Након кувања садржај се процеди и остави да се охлади. Прва шољица чаја пије се ујутру на празан стомак, а затим сваког сата по једна супена кашика. Овај чај се не препоручује трудницама и дојиљама.

новости.рс

Нема коментара

ranktrackr.net