Kako da sprečite mamurluk
Kažu „bolje sprečiti nego lečiti”. Dobro je izlečiti mamurluk, ali, zar ne bi bilo bolje da ga uopšte ni nemate?
Koraci
- Znajte svoje granice i držite ih se. Surova realnost glasi da 75% ljudi kojipiju alkohol do iznemoglosti, sutradan će biti mamurni. Mamurluk je prirodan način čišćenja toksina, odnosno alkohola iz vašeg tela, tako da što se više nalivate, imaćete gori mamurluk. Koliko je pića potrebno da se napijete, razlikuje se od osobe do osobe, tako da je bitno da znate svoju granicu. Negde preporučuju da ne treba popiti više od 3 pića u periodu od sat-dva i ne više od 5 pića za jedno veče.
- Obratite pažnju na to kako različite vrste alkohola utiču na vas. Bez obzira šta istraživanja kažu, svako drugačije reaguje na alkohol i na osnovu svog iskustva saznaćete koje vam pivo, vino ili žestoko piće prija, a koje vas „uništava”. Slušajte reakcije svog tela i ponašajte se u skladu sa njima.
- Imajte na umu da je, bez obzira na date sugestije, ključ za sprečavanje mamurluka da uvek pazite na količinu – što manje alkohola unosite, veće su vam šanse da ćete izbeći mamurluk. Osim ukoliko ne želite da se stvarno napijete, pokušajte da pijete po jedno piće (pivo ili neko žestoko piće) na sat vremena, što je otprilike tempo koji vaša jetra može da isprati. Za većinu ljudi, najbolje je kada prvo piće počne da deluje i kada posle toga popijete još, samo ćete se od tog najboljeg trenutka udaljiti. Ako pijete jedno piće na svakih sat vremena, nivo alkohola u krvi će težiti da ostane na ovom nivou, što će za rezultat imati to da ćete se prijatnije osećati, kao i manju verovatnoću da uradite nešto glupo.
- Jedite pre nego što izađete da bi se alkohol sporije apsorbovao.Unošenje hrane pomaže da se smanji nivo acetaldehida u vašem želucu, za koji se veruje da je glavni uzročnik mamurluka. Jedite pravi obrok, ne samo neke masne grickalice.
- Popijte čašu mleka pre alkohola. Mleko će obložiti vaš želudac i usporiti apsorbovanje alkohola.
- Držite se jedne vrste alkohola. Raznovrsnost nije poželjna kada je u pitanju mamurluk. Ako se držite jedne vrste alkohola, bićete sigurni da niste izmešali različite sastojke, ukuse i druge elemente iz različitih vrsta alkohola, koji zajedno mogu da povećaju šansu da će se napraviti koktel za stvaranje mamurluka. Nek vam cilj bude da imate veče piva, veče vodke, veče vina ili veče ruma… Kokteli će vam verovatno doneti nevolje ako ih popijete previše jer je u njima pomešano više vrsta alkohola, tako da ako pijete njih, popijte jedan ili dva u toku cele večeri.
- Izaberite svetlo piće (na primer, vodku ili džin) pre nego tamno (na primer, brendi ili viski). Svetla pića imaju manji sadržaj štetnog hemijskog elementa koji alkoholu daje prepoznatljiv šmek, a koji doprinose mamurluku. Sve u svemu, alkoholna pića sa više hemikalija izazivaju gore mamurluke, a crno vino je jedno od najgorih za mamurluk. Jedno istraživanje je pokazalo da simptomi mamurluka variraju u zavisnosti od vrste alkohola koji se konzumira: (od najgorih pa ka blažim) brendi, crno vino, rum, viski, belo vino, džin, vodka i čist etanol.
- Izaberite piće sa manjim procentom alkohola. Na primer, pivo je bolje od viskija.
- Budite pažljivi sa penušavim pićima. Šampanjac i penušavo vino mogu bukvalno da vam udare pravo u glavu. Istraživanja su pokazala da mehurići u alkoholu pospešuju protok alkohola kroz vaš organizam i izazivaju brže pijanstvo. Ako možete da odolite, šampanjac ostavite za zdravicu i preostalo vreme pijte nešto drugo.
- Držite se pića u kojima se ne kombinuju alkohol i gazirana pića, jer kao i alkohol sa mehurićima, ovakva pića ubrzavaju apsorbciju alkohola.
- Pijte dosta tečnosti. Od alkohola više urinirate, što može da dovede do dehidriranja. Popijte čašu vode pre, tokom i posle konzumiranja alkohola. Procesi koji razbijaju alkohol takođe proizvode i mlečnu kiselinu i druge hemikalije koje utiču na stvaranje glukoze (šećera) i elektrolita; zato pijenje sportskih pića može da bude dobra ideja. Izbegavajte pića koja sadrže kofein – od njih više urinirate. Kofein takođe može da izazove i dijareju i zbrku u glavi kada se kombinuje sa alkoholom. Iako nemaju ozbiljne nuspojave, svakako mogu da doprinesu pojačanju simptoma mamurluka.
- Popijte čašu vode nakon svakog alkoholnog pića. Tako nećete dehidrirati, a i sporije ćete konzumirati alkohol. Neka vam čaša vode uvek bude pri ruci, ili čak u ruci, a alkoholno piće uzimajte s vremena na vreme. Time što aktivno birate da pijuckate vodu između pića, produžavate vreme u kom ćete popiti alkoholno piće, a opet ćete imati nešto u rukama čime ćete se zanimati u nekom društvenom okruženju.
- Popijte bar pola litre vode pre odlaska na spavanje.
- Budite srećni. Istraživanja su pokazala da su osećanje krivice zbog konzumiranja alkohola, neurotično ponašanje, ili pojava besa i depresijetokom konzumiranja alkohola, kao i „životne nedaće” u poslednjih godinu dana bolji pokazatelji simptoma mamurluka od toga koliko i kog alkohola ste popili tokom večeri. Ostanite hladnokrvni, uživajte u prilici za druženje koja se ukazala i pijenje kombinujte sa drugim aktivnostima.
- Imajte zdrav doručak. Ako ste uspeli da se spasete od mamurluka ili da ga svedete na minimum, doručkujte voće, tost od celog zrna i med. Ovom zdravom hranom ćete povratiti izgubljeni kalijum, fruktozu i natrijum čiji gubitak je izazvao alkohol.
- Takođe, vitamine koje ste izgubili možete da uzmete i putem tableta koje možete kupiti bez recepta.
Stvari koje će vam biti potrebne
- Sposobnost da pratite koliko ste pića popili; možda da zamolite prijatelja da vam pomogne u praćenju, ako je vama teško da odolite.
Saveti
- Sir i jezgrasto voće je dobro izabrana hrana jer visok procenat masti usporava apsorbciju alkohola. Kada ste u kafiću, dok pijete, jedite polako.
- Izbegavajte pušenje. Pušenje vam steže pluća i smanjuje dotok kiseonika u krvotok.
- Pijte dosta vode, jer će vam pomoći da ne dehidrirate i spraće bar malo alkohola iz vašeg organizma. Što ste manje pijani kada odete na spavanje, bićete manje mamurni.
- Ako vam je želudac nadražen, koristite tablete antacida koje možete da kupite bez recepta.
- Prošetajte na svežem vazduhu kako biste razbistrili glavu. Šetnja će vam omogućiti pristup većoj količini kiseonika koji će vam pomoći u razbijanju toksina alkohola.
Upozorenja
- Samo zato što ste preduzeli mere predostrožnosti, to ne znači da se nećete napiti. Uvek pijte odgovorno.
- Uvek čitajte šta piše na vitaminima i drugim lekovima, naročito upozorenja u vezi sa zdravljem, da biste bili sigurni da, kada se pomešaju sa alkoholom, neće imati štetne posledice.
- Budite obazrivi kada konzumirate alkohol i kofein. Previše kofeina pomešano sa previše alkohola može da dovede do ozbiljnog, možda čak i fatalnog, povećanja broja otkucaja srca.
- Iako deluje da unošenje masne hrane i masnoća pomaže u sprečavanju mamurluka, konzumiranje alkohola u kombinaciji sa konzumiranjem masnoća može dodatno da optereti vaš već opterećen sistem varenja. Pametnije je da izbegavate masnu hranu dok mamurluk ne prođe.
- Zapamtite: NIKAD nemojte da pijete i vozite! Nije stvar u tome da li ste popili u granicama koje su zakonom dozvoljene, već da li je bezbedno da vozite kada ste uopšte pili. Istraživanje je pokazalo da štetno dejstvo alkohola kreće mnogo pre nego što se dostigne nivo alkohola u krvi koji je potreban za dostizanje nedozvoljene količine za vožnju.
- izvor:kako edija
Нема коментара