Božić uz nežni kaktus
Shutterstock |
BOŽIĆNI kaktus je jedna od retkih sobnih biljaka kojoj ne smeta suv vazduh centralnog grejanja.
Ova biljka nije zahtevna i komplikovana za odgajanje, ali je veoma nežna, pa joj treba pokloniti malo pažnje. Važi za jednu od retkih biljaka koje cvetaju tokom novogodišnjih i božićnih praznika. Pre svega, božićni kaktus voli dosta svetla, ali nikako ne i direktno sunce, pa je greška držati ga na terasi okrenutoj ka zapadu. Može da raste i na strani gde je malo svetla, ali tada neće imati bujne cvetove.
Da bi imao jarku boju cvetova, tokom zime ne sme da bude u prostoriji u kojoj je temperatura niža od 18 stepeni. Crveni cvetovi su malo otporniji, ali beli i žuti veoma lako reaguju na hladnoću. Ukoliko je kaktus bio izložen nižim temperaturama, čak i kasnije, kada ga “utoplimo”, imaće bledoroze latice. Tokom cvetanja zemlja mora da se održava vlažnom, a nakon što su cvetovi izbili, šest nedelja se ne zaliva i orezuje. Od proleća ponovo počinje zalivanje i prihranjivanje, sve do septembra.
U jesen, dakle, počinje nova faza mirovanja, koja opet traje šest nedelja, a ovo je i uslov da bi kaktus procvetao tokom zime. Čim se pojave pupoljci, premešta se u toplu sobu i počinje zalivanje i prihrana. Dok ne procveta belim, roze, crvenim cvetićima, saksija nikako ne sme da se pomera, jer će odbaciti pupoljke.
Početkom proleća, kada prođe opasnost od mrazeva, može da se iznese na terasu ili u baštu na senovito mesto. Leti ga treba sklanjati sa visoke temperature, a u senci će mu prijati redovno orošavanje. Već početkom oktobra ga treba uneti unutra. Ne voli često presađivanje, a ako mu je neophodna veća posuda treba biti veoma pažljiv, jer ima izuzetno osetljiv koren. Najbolje je odabrati keramičku saksiju, jer u plastičnoj voda brzo isparava, a ovom kaktusu je neophodna vlažna zemlja.
Treba strogo voditi računa da božićni kaktus ne voli višak vode u svom podmetaču, pa ga redovno treba prazniti. Voli ravnomerno vlažno zemljište, ali ne mokro.
Presađuje se u peskovitu i kiselu zemlju, a najbolje vreme za promenu ambijenta je posle cvetanja.
Izuzetno se lako razmnožava, jer kod svakog članka (lista) postoji adventivno korenje. Dovoljno je pažljivo polomiti list i samo ga zabosti u vlažan pesak, a posle dve-tri nedelje članak će se zakoreniti. Kada puste koren, listove treba presaditi u veću saksiju.
Za prihranjivanje božičnog kaktusa može se koristiti đubrivo za sobne biljke ili kaktuse.
A. Mikata / Novosti
Нема коментара