Fejsbuk spreman za rat, komandni centar već formiran
Nova Fejsbukova „Ratna soba“ deo je priče koja znači još jedan ekser u kovčegu nekada slobodnog ili relativno slobodnog Zapada.
U Menlo Parku — ratna soba. Nije igra reči. Doslovno, u Kaliforniji, u Menlo Parku, sedištu Fejsbuka, od danas je aktivirana, ni manje ni više nego „Ratna soba“ (War Room).
Služiće kao „komandni centar“, kako je to objasnio direktor u Fejsbuku, Samid Čakrabarti, rukovodilac menadžmenta koji se bavi izborima i građanskim aktivnostima. Zahvaljujući Ratnoj sobi, ta kompanija će, pohvalio se on, moći da donosi odluke u realnom vremenu.
U tom komandnom centru će raditi 20 stručnjaka različitih profila, od pravnika do IT stručnjaka, koji će, kako je to pre nekoliko dana najavio Njujork tajms, sa još 300 saradnika Fejsbuka, imati za cilj da „love“ lažne vesti i uklanjaju lažne naloge, sve što može negativno da utiče na birače u SAD koji u novembru biraju Senat i Kongres, ali i na predsedničke izbore u Brazilu početkom oktobra.
Kompanija je saopštila da je od oktobra prošle godine do marta ove blokirala 1,3 milijarde lažnih naloga. Sistem je testiran prošlog decembra, kada su u američkoj saveznoj državi Alabami održani izbori za Senat. Od tada je podešavan softver koji će svoje pune mogućnosti iskazati u Ratnoj sobi.
U Fejsbuku kažu, opekli su se na prošlim američkim predsedničkim izborima, 2016. godine, kada je Fejsbuk platforma zloupotrebljena, pa ne bi da ih opet uhvate na spavanju. Tako je u oblandu izborne bezbednosti u domaćoj i u međunarodnim kampanjama, kao i zaštite informativnih sloboda građana, umotana činjenica da je zapravo slobodi tog medija došao kraj.
Dobar poznavalac američkih prilika, politikolog Aleksandar Pavić, za Sputnjik kaže da je sve to „deo priče koja znači još jedan ekser u kovčegu nekada slobodnog ili relativno slobodnog Zapada.
On u novoj ulozi Fejsbuka vidi nastavak preuzimanja kontrole nad internetom, pogotovo kontrole nad izbornim procesom, zato što Trampova pobeda iz 2016. godine onima koji upravljaju najvećim društvenim mrežama, na čelu sa Fejsbukom, ne sme da se ponovi.
Sve velike firme koje praktično upravljaju internetom, odnosno društvenim mrežama, po svedočenju njihovih sadašnjih, a pogotovo bivših zaposlenih su, kako kaže, vrlo liberalno i globalistički nastrojene i većinom glasaju za demokrate. Zato bi da budu sigurni da preko interneta ne mogu da se ponove takvi „incidenti“ kao 2016. On podseća da Tramp za pobedu dobrim delom može da zahvali dobroj kampanji i preko Fejsbuka i preko ostalih društvenih mreža.
„To da oni neće da dozvole spoljno mešanje u američke izbore, pogotovo ne rusko, samo su izgovori za sticanje kontrole nad delom interneta kako bi bili sigurni da mogu da upravljaju time šta će da se propagira preko Fejsbuka, a šta ne. Rusi se samo koriste kao izgovor da bi ovoga puta pobedio onaj koji „treba“, to jest da bi demokrate povratile većinu makar u Donjem domu Kongresa“, mišljenja je sagovornik Sputnjika.
Ukoliko bi do toga došlo u Kongresu, to bi verovatno značilo pokretanje Trampovog opoziva, smatra Pavić.
On Fejsbukovu Ratnu sobu vidi kao deo iste priče gde Veliki brat polako nad internetom konsoliduje kontrolu. Podseća da smo prošlog meseca, ne samo na Fejsbuku nego i na Tviteru i Jutjubu, imali cenzuru sadržaja po nahođenju onih koji vode te društvene mreže sa kojih su skidane pojedine emisije zbog navodnog širenja govora mržnje.
Komentarišući činjenicu da se Fejsbuk u isto vreme žali na mešanja u američki izborni proces spolja, a da u isto vreme najavljuje da će i sam to upravo raditi tokom izbora u Brazilu, sagovornik Sputnjika kaže da je upravo to ono što društvene mreže rade u saradnji sa američkom državom svuda, kreirajući tako javno mnjenje.
„Jedan od savetnika Fejsbuka je Atlantski savet, NVO, odnosno tink-tenk organizacija povezana sa NATO-om već 50 godina. I oni su ti koji treba da savetuju Fejsbuk o tome kako da filtrira svoj sadržaj, ko je podoban, ko nije. Iza Fejsbuka opet se krije američka ’duboka država‘, Pentagon i vojno-industrijski kompleks, a mi znamo da se oni mešaju u izbore u drugim državama već decenijama“, ističe Pavić.
Fejsbuk, kao i Majkrosoft i Gugl su, praktično, instrumenti u rukama američkog vojno-industrijskog kompleksa, globalističkih struktura koji jednostavno vide da im je uzdrman poredak i pokušavaju na sve načine da to spreče, ocenio je ovaj politikolog.
„I jako se plaše novih populističkih pokreta, antiglobalističkih pokreta i na sve načine pokušavaju, pod raznim izgovorima, a na prvom mestu je navodno, strano ili rusko mešanje, da potpuno zaokruže kontrolu i nad medijima i nad izbornim procesom gde god je to moguće“, istakao je Pavić.
Mira Kankaraš Trklja
Нема коментара